Co to jest domena internetowa?

Domena internetowa to najprościej mówiąc adres pod którym dostępna jest strona internetowa, to co wpisujemy w pasku adresowym przeglądarki chcąc dostać się na wybraną stronę. To “przyjazna” nazwa identyfikująca komputery w internecie.

Jak wybrać nazwę domeny?

Istnieje kilka podstawowych zasad, którymi warto kierować się wybierając nazwę domeny internetowej. Przede wszystkim powinna ona być łatwa do zapamiętania i zapisania, jej nazwę często podaje się telefoniczne, więc im łatwiejsza nazwa, tym mniejsze ryzyko popełnienia błędu przez osobę zapisującą. Adres strony powinien być powiązany z działalnością lub nazwą firmy. To przecież pierwsza informacja, jaką dostaje nasz Klient, warto żeby wiedział czego może się spodziewać jako zawartości strony po wpisaniu danego adresu.
To tylko podstawowe wskazówki. Najważniejsze jednak, żeby domena była dostępna do rejestracji, czyli nie należała już do kogoś innego. To można sprawdzić za pomocą narzędzi dostępnych na naszej stronie lub kontaktując się bezpośrednio z nami.

Co dalej

Mając już wybraną nazwę domeny, którą chcemy się posługiwać, należy ją zarejestrować u jednego z istniejących na rynku rejestratorów domen. Tutaj bardzo ważną sprawą jest wybór odpowiedniej firmy. Na rynku istnieje wiele firm pośredniczących w rejestracji domen oraz kilkunastu rejestratorów. Warto zwrócić uwagę nie tylko na cenę rejestracji domeny, która zazwyczaj jest promocyjna i nie przekracza kilkunastu zł, ale również na cenę jej przedłużenia na kolejny rok, która średnio oscyluje w granicach 100 zł / rok oraz czas, na jaki podpisywana jest umowa. Często zdarza się tak, że firmy kuszą Klientów niskimi kwotami za rejestrację domeny na pierwszy rok, podsuwając do akceptacji umowę obligującą nabywcę do przedłużania abonamentu przez kilka następnych lat na “nieco” mniej korzystnych warunkach.
FUERTE MEDIA współpracuje jedynie z firmami oferującymi jasne warunki! Dzięki nam, unikniecie Państwo nieprzyjemnych skutków złego wyboru rejestratora, a również, dzięki automatycznym przypomnieniom o płatnościach, nie będziecie musieli pamiętać o przedłużeniu domeny na kolejny okres abonamentowy.

Domena zarejestrowana – to już wszystko?

Nie do końca. Trzeba ją jeszcze odpowiednio skonfigurować, wskazać na serwer, na którym znajduje się zawartość, która ma widnieć po wpisaniu adresu www. Odpowiednia konfiguracja zależna jest od konfiguracji samego serwera, więc jeżeli jeszcze Państwo nie wybraliście odpowiedniego rozwiązania hostingowego, zapraszam do działu Hosting, gdzie przedstawione zostały podstawowe zagadnienia związane z tym niezwykle szerokim tematem.