Czy jest hosting?

Najprościej mówiąc to miejsce na dysku pracującego bez przerwy komputera podłączonego cały czas do internetu – serwera hostingowego, gdzie umieszcza się stronę internetową. Od stałości i poprawności działania serwera zależy to, czy umieszczona na nim strona jest dostępna dla użytkowników, dlatego wybór odpowiedniego serwera jest rzeczą niezmiernie ważną.

Na co zwracać uwagę przy wyborze konta hostingowego

Zazwyczaj, jeżeli zachodzi potrzeba wydzierżawienia odpowiedniego rozwiązania, robi to wykonawca strony, ale czasami zdarza się, że zanim powstanie strona potrzeba jest poczta firmowa w domenie firmowej, a co za tym idzie, musimy się zmierzyć z ogromem parametrów, którymi zasypują nas firmy oferujące rozwiązania hostingowe.
Kilka najważniejszych z nich to:

  • uptime – parametr podawany dosyć rzadko, pomimo jego istotności. Mogą się nim pochwalić jedynie firmy, które oferują sprawdzone i stabilne rozwiązania. To czas bezawaryjnego działania oferowanej maszyny, a tym samym, umieszczonych na niej stron internetowych.
  • pojemność dyskowa – to ilość przestrzeni przydzielonej nam do zamieszczenia plików. Warto wybierać konto z jak największą powierzchnią dyskową, pomimo faktu, że standardowe strony zajmują nie więcej niż kilkaset MB.
  • transfer – ilość danych, które są przesyłane pomiędzy serwerem i użytkownikami (każde otwarcie strony wiąże się z pobraniem określonej ilości danych). Im większa strona, tym więcej transferu zużywane jest co miesiąc. Firmy hostingowe podają transfer w okresach miesięcznych lub rocznych. Warto zwrócić uwagę, żeby ten parametr nie był mniejszy niż kilkadziesiąt GB / mc.
  • ilość domen – to liczba domen, które mogą być połączone z danym serwerem hostingowym, a co za tym idzie ilość stron internetowych, które mogą być utrzymywane na jednym serwerze. Warto decydować się na firmy, które nie wprowadzają limitów na ten parametr.
  • konta e-mail – ilość i pojemność. Jeżeli zamierzamy korzystać z poczty e-mail, która będzie utrzymywana na na dzierżawionym serwerze, warto zwrócić uwagę, żeby ilość kont możliwych do założenia nie była limitowana, a ich pojemność powinna być limitowana jedynie powierzchnią dyskową serwera.
  • narzędzia administracyjne – to narzędzia pozwalające zarządzać wykupionym hostingiem – m.in. podłączać pod niego nowe domeny, tworzyć nowe konta e-mail, zarządzać bazami danych itp.
    warto zwrócić uwagę, aby te narzędzia były intuicyjne i łatwe w obsłudze. Firmy, które oferują dobre rozwiązania w tym zakresie, nie boją się pokazywać wersji demonstracyjnych panelu zarządzania jeszcze przed wykupieniem usługi. Warto się przyjrzeć takiej opcji.
  • bazy danych MySQL, język php – w dzisiejszych czasach to podstawowe rzeczy, ale warto upewnić się, ze serwer je obsługuje. Wykonawca strony powinien przed przystąpieniem do prac określić przynajmniej wstępne parametry dotyczące hostingu i jego parametrów.
  • cena pakietu – na koniec dnia to istotny parametr. Należy wybierać cenę relatywnie niską w kontekście oferowanych parametrów. Warto również zwrócić uwagę na koszt przedłużenia abonamentu po pierwszym roku – zdarza się, że firmy znacznie podnoszą ceny przedłużenia konta w stosunku do opłaty za pierwszy rok, co nie powinno mieć miejsca.

Czasami, dla ograniczenia kosztów, warto w początkowej fazie życia serwisu zdecydować się na rozwiązanie prostsze, niemniej jednak w tym przypadku należy szczególnie zwrócić uwagę na możliwości rozszerzenia parametrów w dowolnym momencie, żeby nie okazało się, że dotarliśmy do limitu zasobów i strona zostaje zablokowana!

Z jakim kosztem wiąże się ta przyjemność?

Wszystko uzależnione jest od stopnia skomplikowania strony, którą chcemy umieścić na hostingu. Jeżeli nie potrzebujemy skomplikowanych rozwiązań, w zupełności wystarczy sprawdzone konto współdzielone (hosting współdzielony) oferowany przez większość firm hostingowych w cenie od 80 zł do kilkuset zł rocznie.
Do bardziej zaawansowanych rozwiązań sprawdzą się doskonale tzw. serwery VPS, będące odmianą kont współdzielonych, z tą różnicą, że w przypadku serwerów VPS mamy gwarantowane częściowe zasoby całej maszyny, dzięki czemu konto jest wydajniejsze i jest w stanie obsłużyć nawet bardzo duże objętościowo serwisy ze sporą ilością odwiedzających użytkowników. Są nieco droższe od zwykłych serwerów hostingowych – od kilkudziesięciu do ok.200 zł miesięcznie.
Do profesjonalnych rozwiązań służą serwery dedykowane. To całe komputery, stojące w specjalnych klimatyzowanych pomieszczeniach, przeznaczone jedynie na nasz użytek. Oczywiście ich dzierżawa wiąże się z największymi kosztami, ale przy odpowiedniej konfiguracji są najwydajniejsze i mają największe możliwości. W przypadku serwerów dedykowanych oprócz miesięcznego kosztu rzędu od kilkuset złotych, należy liczyć się z kosztem ich administracji, co zazwyczaj przewyższa znacznie koszty dzierżawy samej maszyny. Jest to zatem rozwiązanie jedynie do bardzo wymagających i skomplikowanych rozwiązań.

Wybór hostingu i jego odpowiednia konfiguracja to niezwykle odpowiedzialne zadanie, dlatego FUERTE MEDIA gwarantuje pomoc w tym zakresie.